piątek, 16 stycznia 2015

Tradycja kontra nowoczesność

Ostatnio wraz ze znajomymi poruszyliśmy temat naszych ulubionych potraw z dzieciństwa. 
Nagle ocknęłam się – kto teraz podaje dziecku takie potrawy? Ile naszych dzieci jada na śniadanie zacierki? Czy wiedzą czym jest chleb z cukrem, kluski z twarogiem, smażony chleb maczany w jajku? Czy ktoś z was podaje swojemu dziecku kogiel-mogiel? Ja z własnego dzieciństwa pamiętam jeszcze tzw. Prażuchę, placki twarogowe, placki drożdżowe, lane kluski na mleku.

Dlaczego nie podajemy teraz dzieciom  takich potraw? – Najczęściej pada odpowiedź, albo nawet boimy się do tego przyznać – bo takie potrawy kojarzą się z biedą.

Wstydzimy się takich potraw, boimy się co o nas pomyślą sobie znajomi. Dziwi nas gdy ktoś jada coś takiego. Pamiętam jak byłam mała strasznie dziwiło mnie jak wujek może jeść rozdrobnioną bułkę zalaną mlekiem. Uważałam, że musi być to strasznie niedobre – nie wyglądało to tak ładnie jak moje czekoladowe kuleczki, a on zajadał się ze smakiem, bo ta potrawa kojarzyła mu się z dzieciństwem.

Pomyślcie: Jakie potrawy są wspomnieniem waszego dzieciństwa, co robiła wam pysznego mama, babcia? Czy dajecie takie potrawy swoim dzieciom?

Ja dziś na śniadanie zjadłam zacierki :) – w składzie było tylko: mleko, mąka, woda i sól. A jak długie są składy płatków śniadaniowych wiodącego producenta Skład: Mąki (63%): pszenna pełnoziarnista (32,2%), kukurydziana, ryżowa, cukier, kakao (5,6%), glukoza, olej palmowy, sól, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu (0,5%). Produkt może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych, migdałów i mleka.

Dla porównania obliczyłam wartość energetyczną przygotowanej przeze mnie potrawy oraz kuleczek czekoladowych wiodącego producenta.


ZACIERKI
(Standardowa porcja 50g mąki +300ml mleka)
Kuleczki czekoladowe
(standardowa porcja 50g płatków + 300g mleka)
Wartość energetyczna [KCAL]
325
(189,5+153)       342,5
białko
14,9
(3,65+10,2)        13,67
tłuszcz
6,8
(1,25+6)              7,25
Kw, nasycone
3,68
(0,7+3,57)           4,27
węglowodany
51,8
(41+14,7)            55,7
W tym cukry
0,9
(40g+0,6)           40,6
błonnik
1,3
                             3,45
SÓL
0,25g
                            0,49g
SÓD
93
50+135=           185mg

Porównanie:

Jak widzimy w powyższej tabelce, wartość energetyczna jest nieznacznie większa w przypadku płatków śniadaniowych.
Zawartość białka jest niewiele większa w przypadku zacierek.
Porcja kuleczek czekoladowych zawiera więcej tłuszczu, w tym zdecydowanie więcej kwasów tłuszczowych nasyconych. 
Obie potrawy zawierają porównywalną zawartość węglowodanów. Jednak w przypadku płatków śniadaniowych aż 40,6g stanowi cukier (sacharoza) a w przypadku zacierek tylko 0,9g. Błonnik wypada lepiej w przypadku płatków śniadaniowych (32,2%mąki pełnoziarnistej). 
Jeśli zaś porównany zawartość soli/sodu to kuleczki czekoladowe zawierają jej dwa razy więcej niż zacierki.

Może więc warto wrócić do tradycyjnych potraw z naszego dzieciństwa niż napełniać portfele niemieckim producentom produktów śniadaniowych dla dzieci?


Czym grozi więc regularne spożywanie przetworzonych produktów śniadaniowych?
Zbyt duże spożycie cukru może prowadzić do próchnicy zębów, cukrzycy typu II (która może być przyczyną uszkodzenia nerek, oczu, stopy cukrzycowej, amputacji kończyn) , nadwagi i otyłości, zaburzeń lipidowych, a w konsekwencji udaru mózgu lub zawału serca, a nawet zaburzeń hormonalnych i w konsekwencji obniżonej płodności.

Zbyt duże spożywanie pokarmów zawierających spore ilości sodu jest przyczyną zwiększenia ciśnienia krwi, co w długotrwałym procesie prowadzić może do nadciśnienia tętniczego. Nieleczone nadciśnienie zagraża życiu i zdrowiu. Może doprowadzić do takich komplikacji jak uszkodzenie serca, nerek, oczu i mózgu. Przyśpieszać rozwój miażdżycy i zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz