piątek, 9 stycznia 2015

Witamina D

Witamina D
}  Już przed ciążą  istotna jest suplementacja witaminy D3 w dawce 800-1000 j.m na dobę oraz jodu w dawce 50 mikrogramów na dobę (w ciąży należy ją zwiększyć do 150mikrogramów).



}  Witamina D reguluje homeostazę wapnia i fosforanów w organizmie, co znaczy, że ilość wapnia i fosforu, która w jelitach jest wchłaniana z pożywienia do krwioobiegu, zależy w znacznym stopniu właśnie od tej witaminy. Niedobór witaminy D ogranicza wchłanianie wapnia nawet wtedy, gdy dieta jest bogata w ten makroelement. W ciąży jesteśmy narażone na niedobory wapnia, jeśli nie spożywamy odpowiedniej ilości wapnia z dietą to płód zacznie „wyciągać” wapń z naszych kości co w przyszłości może skutkować osteoporozą.

}  W sytuacji niedoboru Wit D jesteśmy bardziej narażeni na rozwój wielu chorób, jak cukrzyca insulinozależna oraz schorzenia autoimmunologiczne.

}  Witamina D odgrywa również rolę w odpowiedzi immunologicznej organizmu, regulacji cyklu komórkowego i apoptozy.

}  Witamina D powstaje w skórze z 7-dehydrocholesterolu, tzw. prowitaminy D3 pod wpływem promieniowania ultrafioletowego typu B (UVB). To jedna z nielicznych witamin, które nasz organizm potrafi wytwarzać sam.

}  Efektywność syntezy witaminy D3 w skórze zależy m.in. od szerokości geograficznej. W Polsce kąt padania promieni słonecznych i warunki pogodowe odpowiednie dla syntezy witaminy D3 w skórze występują tylko od kwietnia do września. Od października do marca skóra nie wytwarza witaminy D3. Dodatkowo, na ograniczenie syntezy witaminy D wpływa także zanieczyszczenie powietrza oraz powszechne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

}  Źródłem witaminy D dla rozwijającego się w łonie matki płodu jest tzw. transfer przezłożyskowy od matki. Co istotne, potomstwo matek z niedoborami witaminy D będzie miało również niedobory witaminy D.

}  Lista ewentualnych powikłań u płodu z powodu niedostatków witaminy D w organizmie matki jest dość obszerna – od zwiększonej podatności na infekcje górnych dróg oddechowych w przyszłości, przez zaburzenia ze strony układu szkieletowego, po zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy.

}  W świetle danych wskazujących na niedobory witaminy D u kobiet ciężarnych oraz możliwe poważne konsekwencje zdrowotne lekarze głośno mówią o konieczności zapewnienia prawidłowych zasobów witaminy D przed planowaną ciążą oraz prowadzenia suplementacji w okresie ciąży.  [Stanowisko Zespołu Ekspertów 2009 Dr n. med. Justyna Czech-Kowalska, Lubelski Uniwersytet Medyczny]

}  Jak przyjmować? Kobiety planujące ciążę powinny zastosować suplementację zgodnie z wytycznymi dla dorosłych (czyli 800–2000 IU/ dobę (20,0–50,0 µg/dobę) w zależności od wagi, w okresie od września do kwietnia lub przez cały rok, jeśli synteza skórna jest niewystarczająca. W okresie ciąży zaleca się 1500–2000 IU/ dobę (37,5–50 µg/dobę) co najmniej od II trymestru ciąży



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz