czwartek, 15 stycznia 2015

Zespół FAS

Czyli nie pij alkoholu w ciąży!

Żadnego alkoholu przez 9 miesięcy (lepiej nawet dłużej, a najlepiej wcale jak pisałam w poście http://dietetykrodzinny.blogspot.com/2015/01/alkohol-podnosc-jeslichcesz-urodzic.html). Abstynencja w ciągu tych niezwykłych 9 miesięcy jest szczególnie istotna - nie wierz mitom typu "czerwone wino jest dobre na krew" itp. - to nie jest dobre dla twojego dziecka!

Czym grozi picie alkoholu w ciąży?

Alkoholowy zespół płodowy – zespół wad wrodzonych obserwowany u potomstwa kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży (ang. Fetal alcohol syndrome)

Jak pisałam wcześniej alkohol jest neurotoksyną, uszkadza on błony komórkowe powodując ich deformacje. W przypadku płodu taka deformacja może mieć ogromne znaczenie dla jego rozwoju. Jeśli komórka ulegnie takiej zmianie, każdy następny podział będzie zachodził z nieprawidłościami>

Czym to może skutkować dla płodu? Otóż następstwa spożywania alkoholu w ciąży to:
-zmniejszone wzrastanie płodu, 
-uszkodzenie neuronów,
-mogą pojawić się typowe cechy dymorficzne,
-zaburzenia rozwojowe, 
-uszkodzenie mózgu.


Brak jest prostej zależności pomiędzy stopniem uszkodzenia płodu, a częstością picia, ilością wypijanego alko czy okresu ciąży, w  którym jest spożywany. U jednej kobiety już lampka wina wypita w ciąży może spowodować wady u płodu, u innej wady takie nie wystąpią po mimo codziennego spożywania alkoholu. Nie narażaj swojego dziecka na takie upośledzenie. Ryzyko wystąpienia FAS jest w całym okresie ciąży, ze względu na ciągły rozwój mózgu! 

Jak rozpoznać FAS?

Kryteria rozpoznania to:
- zahamowanie wzrostu w okresie przedporodowym i poporodowym
                Mała urodzeniowa masa ciała w stosunku do wieku płodowego, ograniczenie wzrostu niespowodowane niedożywieniem, nieproporcjonalnie mała masa ciała w stosunku do wzrostu, dziecko może urodzić się z dobrą masą, ale później słabo przybierać
- charakterystyczne cechy twarzy

                Wygładzona rynienka nosowa, cienka górna warga, wąskie szpary powiekowe, płaska środkowa część twarzy, mała głowa
- objawy świadczące o nieprawidłowym rozwoju ośrodkowego układu nerwowego
strukturalne: małogłowie, inne (niedorozwój mózgu, agenezja ciała modzelowatego)
zaburzenia neurologiczne: padaczka, zaburzenia koordynacji, niedosłuch
zaburzenia czynnościowe: zmniejszony iloraz inteligencji, problemy szkolne
inne: niedorozwój mózgu
- potwierdzenie w wywiadzie narażenia na spożycie alkoholu przez matkę w ciąży.

Dodatkowe objawy FAS to : wady serca, nerek, kości, oczu, cewy nerwowej, stawów.
Rokowanie: 90% ADHD, problemy szkolne, 35% alkoholizm, obniżony iloraz inteligencji

Leczenie:
Brak leczenia przyczynowego, uszkodzenia mózgu są nieodwracalne. Można jedynie zapewnić dziecku interdyscyplinarną opiekę specjalistyczną.
Ważne jest wczesne rozpoznanie <6r.ż. - dobre warunki domowe oraz wczesna rehabilitacja pozwalają uzyskać dziecku samodzielność w wieku dorosłym.

Polecam także odwiedzić http://www.fas.edu.pl/

3 komentarze:

  1. Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby kobieta będąc w ciąży piła alkohol. Tym bardziej, że w takiej sytuacji można w prostu sposób stać się uzależnionym. Myślę, że bardzo dobrym pomysłem jest wtedy wysłanie takiej osoby do ośrodka https://detoksfenix.pl/ aby podjęła skuteczne leczenie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja również nie mogę sobie tego wyobrazić i tym bardziej, że przecież możemy liczyć na tak liczną pomoc. Jestem zdania, że świetną sprawą jest korzystanie z pomocy psychologa https://melka-roszczyk.pl/ która naprawdę może bardzo dużo nam dać pozytywnego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jakoś ja nigdy nie słyszałam o takich rzeczach, ale na ten moment jestem zdania, że bardzo ważną sprawą jest również to aby wiedzieć jak i gdzie szukać pomocy. W każdym razie ja zachęcam na pewno do odwiedzenia psychologa https://psycholog-ms.pl/zakres-pomocy/ na którego zawsze można liczyć.

    OdpowiedzUsuń